Post Type

לאחר שבחרנו עמוד תאורה (LIGHT STAND), חשוב שנוכל לבחור עבורינו מתאם פלאש לחצובה (FLASH HOLDER). ולמרות שמדובר במוצר שעלות שלו קטנה מ- 100 ש”ח, רבים מאיתנו מתקשים להבין את ההבדלים בין הסוגים השונים שקיימים היום בשוק. ואם נקח בחשבון שצלם ממוצע אשר החליט להקים סטודיו המתבססת על פלאשים מסוג ספידלייט יצטרך לעבוד עם לפחות 3 מקורות תאורה, נוכל לגלות בחישוב גס שמדובר בהוצעה של מאות שקלים…

האם לדעתכם חשוב לעלות את הנושא של מתאם פלאש לחצובה (FLASH HOLDER) על סדר היום?

קיימים עשרות תצורות של מתאמים שונים וכמובן שלא נצליח לדבר על כולם במסגרת של כתבה אחת, לכן אני ממליץ שנתמקד במספר סוגים הנפוצים ביותר:

Flash Presentation Base 1000x1000

מה משותף (יעוד ומבנה)?

Flash Holder Post

לכל מתאמי פלאש לחצובה (FLASH HOLDER) למניהם קיימים מנגנונים זהים מבחינת יעודם:

*  תושבת תפסן לפלאש, בדרך כלל בצורה של HOT-SHOE

*  תושבת תפסן למטריה, חליל עם בורג הידוק

*  מנגנון צידוד/הגבהה – מיועד לכיוונון של מקור האור

*  תושבת חיבור לעמוד, קיימים כמה סוגים אשר מותאמים לעמודי תאורה (LIGHT STAND) שונים

גם מבחינת הגובה של מתאמים קיים הבדל זניח, 10-13 ס”ם

ובכל זאת מה ההבדלים (נוחות ואמינות)?

TBL1

ראש בורג*** – ניתן למצוא בכתבה קודמת לגבי עמודי התאורה (LIGHT STAND)

FLASH HOLDER A/B-TYPE

לכל אלה שמנסים לחסוך כל- $, לכל אלה שחושבים שמחיר זה הדבר החשוב ביותר במוצר, לכל אלה שחושבים שעם ישבר, אזי תמיד ניתן לקנות חדש… ציוד מתקלקל תמיד לא בזמן הנכון, לא ברגע הנכון ולא במקום הנכון. ובאותו רגע שזה קורה, בדרך כלל לא ניתן להשיג תחליף באופן מיידי. לכן, אני מאוד לא ממליץ להשתמש במתאם מסוג A/B-TYPE . הוא עשוי מפלאסטיק זול שביר ולא איכותי (אצלי תושבת חיבור לעמוד נשברה בזמן סגירה ראשונה).

FLASH HOLDER CT/CL-TYPE

 שני המתאמים גם (CT-TYPE (TRIPOD וגם (CL-TYPE (LIGHT STAND מאוד דומים בתכונותיהם. הצד החזק שלהם הינו מנגנון צידוד והגבהה בצורה של BALL, זאת אומרת שלצלם תהיה יותר גמישות מבחינת דיוק הכיוונון של מקור התאורה. יחד אם זאת תושבת תפסן לפלאש של המתאם עשויה גם כן מפלאסטיק שביר במיוחד ( נפילה ראשונה של עמוד תאורה (LIGHT STAND) כאשר ספידלייט היה מורכב עליו הוכיחה את הטענה שלי 🙂 🙂 ;-). בכל מקרה אם אתם עובדים עם מקור אור קבוע ולא עם ספידלייט אני כן יכול להמליץ לכם להשתמש במתאם מסוג (CT-TYPE (TRIPOD , כמובן בתנאי שאתם זורקים את החלק העליון ומשתמשים רק בבורג עליון של המתאם. גם תושבת חיבור לעמוד של (CT-TYPE (TRIPOD טובה ואמינה יותר בהשוואה ל-  (CL-TYPE (LIGHT STAND .

FLASH HOLDER E-TYPE

בהחלט מדובר במתאם טוב, אמין ושימושי ביותר לרוב הסיטואציות שתפגשו במהלך עבודתכם. מתאם עשוי מאלומיניום מושחר. כבר בפעם הראשונה, כאשר עובדים עם המתאם מסוג E-TYPE מבינים מהר מאוד מה הוא שווה ( במיוחד אם בעבר עבדתם עם המתחרים שלו). מנגנון צידוד והגבהה שלו משונן, זה מאפשר לעבוד עם משקלים גדולים יותר ולשנות את כיוון מקור התאורה בצורה יציבה יותר. תושבת חיבור לעמוד של E-TYPE מתאימה לכל סוגי ההברגות וגם לראש בורג של עמודי התאורה (LIGHT STAND) . שימוש נוסף שאמצתי, בצילומי חוץ הרבה פעמים אני עובד עם עוזר, תפקידו להחזיק את הספידלייט שמורכב על גבי MONOPOD על מנת להדגיש את האובייקטים בתוך התמונה, גם כאן מתאם E-TYPE משתלב בצורה מושלמת.

FLASH HOLDER D-TYPE

במידה ואתם רוצים לקבל איכות ואמינות של מתאם E-TYPE תוסיפו לזה מנגנון צידוד/הגבהה משופר יותר (שנון עדין יותר), תוסיפו לתושבת חיבור לעמוד מנגנון של נעילה מהירה ואפשרות סיבוב בציר האופקי של 360 מעלות. ותקבלו מתאם הטוב ביותר שיצא לי לעבוד איתו עד היום.

להלן סרט הסברה קצר (אני יודע שמדברים בסינית 🙂 , לכן תתמקדו בעיקר…):

וכמובן המלצות לקניה ממקור בטוח:

 • A/B Type - מתאם לפלאש

  Rating
 • CL Type - מתאם לפלאש

  Rating
 • CT Type - מתאם לפלאש

  Rating
 • E-Type מתאם לפלאש

  Rating
 • D-Type מתאם לפלאש

  Rating
5
Rating Overall Score

(not an avarage)

About The Author

Criative Art Photographer

2 comments

 1. מעניין מאוד. אכן זה אביזר קטן שיכול לגרום ל”צרות” גדולות.
  אף פעם לא שמתי לב להבדלים בין המתאמים. גם אני סולד ממחברי פלסטיק שנשברים בדיוק ברגע הלא מתאים.
  תודה

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*